Skip to content

Svenska Isseglarförbundet

  • Svenska Isseglarförbundet
    • Förbundsmöten
      • Tidigare möten
        • Årsmöte 2024 (avser H1 2024)
        • Årsmöte 2024 (avser 2023)
        • Förbundsmötet 2023
        • Höstmöte 2023
    • Styrelse
    • Stadgar
    • Förbundsinfo och dokument
    • Logotyper
    • Lediga jobb
    • Antidoping
    • Utmärkelser
      • Årets junior
      • Årets isseglare
      • Årets ideella ledare
      • Årets förening
      • Årets lyft
  • För aktiva
    • Spotguide
    • Is- och vindrapporter
    • Säkerhet och iskunskap
    • Försäkringar
  • För klubbar
    • Prova på issegling!
    • Erbjudande Svenskalag.se
    • Manage2Sail – tävlingsadministration
    • Förbundstränare isjakt – Tomas Lindgren
    • Aktivitetsledare – Jonathan Åhlander
    • Assisterande aktivitetsledare – Elias Gärde
    • Assisterande aktivitetsledare – Tom Hogård
    • Assisterande aktivitetsledare – Ruben Kjell
    • Bilda en förening
      • Föreningslära
      • Organisationsnummer
      • Inträdesansökan
    • Driva en förening
      • GDPR – Hantera personuppgifter
      • Trygg idrott
      • IdrottOnline
      • Registrera medlemmar
      • Ändra namn på föreningen
      • Upphöra som förening
      • Årsavgift
    • Ekonomiska bidrag
      • Bidrag och stöd 2024-2025
      • Barn och ungdom 2024-2025
      • Återstartstöd 2023-2024
      • Aktivitetsbidrag (LOK)
      • Avtal för idrotten
      • Anläggningsbidrag
        • Broschyr
    • Broschyr
    • Utbildning
    • Viktiga datum
    • Förbundets inventarier
  • Hur börjar jag?
    • Vad är issegling?
    • Hitta klubb/klass
    • Juniorverksamhet
  • Klasser
    • Klassregler
    • DN isjakt
      • DN-isjakt
    • Draksegel
    • Ice Optimist
    • Isabella-isjakt
    • Is- och snökite
    • Klass III-isjakt
    • Vintervindsurf
    • XV-jakt
      • XV-jakt (tidigare web)
    • Öppen klass (Vinge)
    • Skridskoseglarna
      • Wing
  • Toggle search form

Försäkringar

Att segla på is är riskfyllt – farterna är höga och det finns sällan några bromsar. I kombination med kanske nyckfulla vindar och föränderliga isförhållanden så kan olyckan vara framme. Inte bara den egna personen och jakten eller utrustningen kan ta skada, andra isseglare och deras utrustning kan skadas. Följaktligen behöver den som seglar på is såväl en olycksfallsförsäkring som en ansvarsförsäkring, den senare för att täcka skada som åsamkas tredje man.

I samband med internationella regattor i isjaktssegling så krävs ofta att en deltagare kan visa upp en gällande ansvarsförsäkring för belopp upp till € 500 000 eller mer.

Olycksfall

Aktiva seglare: Ger skydd vid olyckor för alla aktiva medlemmar inom Svenska Isseglarförbundet (SISF). Dessutom skyddas externa deltagare vid så kallade ”prova-på-seglingar” samt gäller utomlands. Gruppförsäkring via SISF (Folksam).

Ledare: via RF:s föreningsförsäkring vid arrangemang.

Idrottsresa

Aktiva och ledare via SISF föreningsförsäkring i Folksam.

Tjänsteresa

Aktiva och ledare via SISF på uppdrag av SISF via föreningsförsäkring i Folksam.

Riksidrottsförbundets grundförsäkring

Ger bland annat skydd för olyckor som drabbar förtroendevalda, ledare och andra funktionärer under uppdrag för föreningen. Försäkringen har även en ansvarsdel som skyddar föreningen om den blir skadeståndsskyldig ”som ett led i den ideella idrottsliga verksamheten”. Max belopp för ansvarsskador är 10 MSEK. 

Försäkringen gäller för alla föreningar som är medlemmar i specialidrottsförbund (SF) anslutet till Riksidrottsförbundet (RF).

Hemförsäkring

Alla så kallade stora hemförsäkringar innehåller en olycksfallsförsäkring och även en ansvarsförsäkring. Villkor och belopp kan variera men försäkringen är ofta tillämpbar även i samband med tävling. Om man har sin hemförsäkring hos If eller Trygg Hansa så kan man även få ett skrivet intyg på den ansvarsförsäkring man har hos bolaget. Hemförsäkringen gäller normalt även utomlands, förutsatt att vistelsen inte överstiger 45 dagar. I sådana fall kan försäkringsskyddet förlängas mot en extra avgift.

För segling i Sverige i ett arrangemang anordnat av en idrottsförening som är medlem i RF så finns såväl skydd för olycksfall som ansvarsskydd. Dessutom har SISF en (begränsad) olycksfallsförsäkring som skyddar icke medlemmar som provar på att segla på is. Aktiviteterna kan vara regattor, träningsseglingar och andra samordnade seglingar som genomförs inom en förenings regi. 

Regattor som inte arrangeras av en förening inom RF omfattas inte av RF:s grundförsäkring och inte heller av SISF:s gruppförsäkring. En sådan regatta – som mycket väl kan äga rum i Sverige – kräver att deltagaren har ett eget försäkringsskydd. Olycksfall bör inte vara ett stort problem men det finns anledning att kontrollera att det aktuella landet omfattas av försäkringen. Ansvarsförsäkringen kan kräva att hen utökar sin hemförsäkring eller flyttar den till annat försäkringsbolag. 

De isseglare som inte är medlemmar i en förening knuten till RF eller som deltar i arrangemang som inte är arrangerade av en förening knuten till RF måste alltid se till att ha ett eget försäkringsskydd för olycka och för ansvar mot tredje man. Observera att icke organiserad ensamsegling kan innebära att du har ett bristfälligt försäkringsskydd!

Praktiska råd

Säkerställ att du är ansluten till en förening och att din förening är ansluten till RF. Om du seglar på egen hand (aktiviteter utanför föreningens verksamhet) så kontrollera att din hemförsäkring ger det skydd för olyckor och skada på tredje man som du behöver. 

Om du seglar i internationella regattor så säkerställ att din hemförsäkring ger rätt skydd i aktuella sammanhang.

Copyright © 2025 Svenska Isseglarförbundet.

Powered by PressBook WordPress theme